Rozmawiamy z Bartoszem Pundykiem, Dyrektorem Sprzedaży w Grupie CRIF.

Rozmawiamy z Bartoszem Pundykiem, Dyrektorem Sprzedaży w Grupie CRIF.

1. Jak oceniasz mijający rok 2017, czy byliśmy świadkami jakiś specjalnych wydarzeń lub istotnych czynników, które w sposób zdecydowany mogą mieć wpływ na dalszy rozwój branży pożyczkowej?

Rok 2017 to przede wszystkim ustabilizowanie sytuacji po wprowadzeniu ustawy antylichwiarskiej z marca 2016. Istotną zmianą jest powołanie Rejestru Instytucji Pożyczkowych przy Komisji Nadzoru Finansowego – co było postulowane przez sektor od dłuższego czasu. W praktyce rejestr usystematyzuje rynek i pozwoli na weryfikację podmiotów świadczących pozabankowe usługi pożyczkowe oraz wyeliminowanie z rynku przedsiębiorstw, które nie spełniają kryteriów ustawy o kredycie konsumenckim. Wprowadzenia rejestru może mieć znaczący wpływ na małe, lokalne firmy, które do tej pory bardzo często nie przestrzegały przepisów m.in. ustawy antylichwiarskiej, psując tym samym reputację uczciwym firmom sektora pożyczkowego.

Kolejną istotną zmianą jest wyłączenie firm pożyczkowych z grona podmiotów uprawnionych do oferowania kredytów hipotecznych, co finalnie przełoży się na bezpieczeństwo konsumentów w transakcjach związanych z nieruchomościami.

2. Jak postrzegasz zatem rok 2017 z perspektywy działania Waszej firmy?

CRIF sukcesywnie od kilku lat realizuje strategię rozwoju w Europie co przekłada się na nasze wyniki. Rok 2017 był rokiem bardzo szybkiego rozwoju, zwłaszcza w zakresie rozwiązań oferowanych dla sektora finansowego, wynikiem czego jest 33 miejsce w corocznym światowym rankingu IDC FinTech 100. Ranking IDC FinTech jest ważnym wskaźnikiem najnowszych trendów technologicznych w branży, który pozwala wprowadzać na rynek innowacyjne rozwiązania. Ponadto ranking stanowi podstawowe narzędzie dla instytucji finansowych na świecie do wykorzystania w ramach planowania strategicznego oraz wyboru nowych inwestycji.
W Polsce to przede wszystkim rozwój platformy CREDIT CHECK, która w 2016 została nagrodzona w kategorii „Innowacja roku – rozwiązanie FinTech 2016” podczas Loan Magaizne Awards. Jeszcze rok temu zaczynaliśmy z 6 Uczestnikami rozwiązania – dziś zbliżamy się do 50, co tylko pokazuje jak nasz rynek się zmienia i jak istotne dla rynku są zaawansowane narzędzia do oceny zdolności kredytowej i kontroli antyfraudowej.

3. Czy istnieje duża konkurencja w segmencie, w którym działacie na rynku Polskim? Co Was wyróżnia na tle konkurencji?

Wachlarz naszych rozwiązań jest bardzo szeroki, jeżeli chodzi o Polskę. To co nas wyróżnia to przede wszystkim kompleksowość naszych rozwiań. To nie tylko dane, ale również ich analiza, modelowanie całego procesu biznesowego Klienta w naszym systemie, budowa indywidualnych modeli scoringowych oraz rozwiązań antyfraudowych. Nie ma drugiego podmiotu na Polskim rynku, który oferuje tak kompleksowe podejście.
W zakresie poszczególnych modułów, czy też danych dostrzegamy, że z każdym kolejnym rokiem konkurencja jest coraz większa. Nasza konkurencja coraz częściej stara się kopiować nasze rozwiązania i oferować podobne produkty, co dla nas jest dużym komplementem oraz mobilizuje nas do jeszcze cięższej pracy i tworzenia nowych, innowacyjnych rozwiązań.

4. Credit Check CONSUMER, Credit Check Business czy Credit check – Branżowa wymiana danych” – rozwój tych narzędzi, czy planowana kolejna innowacja?

Naszą współpracę z sektorem rozpoczynaliśmy w oparciu o dedykowane modele scoringowe oraz wymianę danych w ramach Krajowego Biura Informacji Gospodarczej. Dziś to wsparcie analityczne, wymiana branżowa oraz duży nacisk na rozwiązania antyfraudowe B2C i B2B dla poszczególnych sektorów.

Największą innowacją jest wersja 2.0 modułu antyfraudowego dla sektora pożyczkowego. Tworzymy rozwiązanie, które pozwoli nam automatycznie wykrywać anomalie i odpowiednia szybko zareagować w taki sposób, aby eliminować przypadki wyłudzeń, z którymi dziś firmy sobie nie radzą. W prace nad projektem zaangażowani są najlepsi eksperci rynku m.in. VIVUS, Wonga i CreamFinance, co w naszym przekonaniu przełoży się na finalny sukces projektu.

5. A jak rynek pożyczkowy w Polsce oceniany jest z perspektywy CRIFu?

Jest to jedna z bardziej perspektywicznych branż. Rok do roku dostrzegamy trend wzrostowy, co świadczy o jej potencjale. Dla nas największa rewolucja odbywa się w działach ryzyka. Na przestrzeni ostatni lat widać jak duży postęp technologiczny i kompetencyjny nastąpił po stronie sektora finansowego. Boom fintechowy, coraz większe nakłady na optymalizację ryzyka, sprawiają, że rynek pożyczkowy zaczyna wyznaczać trendy i stosować narzędzia, o których inne branże nawet jeszcze nie myślą. Najlepszym przykładem tutaj jest rozwiązanie branżowe CREDIT CHECK, w ramach którego dziś współpracuje ponad 90% branży. Na co dzień firmy wymieniają się informację o ponad 2 mln konsumentów – co jeszcze parę lat temu było nie do po myślenia. Z naszej perspektywy podstawą rozwoju jest chęć firm do dzielenia się swoją wiedzą i danymi, co przekłada się na ciągły wzrost branży, jak i dostarczanych systemów i ich jeszcze lepszą skuteczność.

6. Jaki będzie 2018 rok dla branży pożyczek pozabankowych? Co nas czeka? Czego możemy się spodziewać?

Końcówka roku pokazała, że rozpoczynają się konsolidacje na rynku i tego też możemy spodziewać się w roku 2018. Z naszej perspektywy na pewno firmy będą kładły jeszcze większy nacisk na optymalizację kosztową, co finalnie przełoży się na jeszcze lepsze procesy oceny Klienta i jakość portfela.

Przed branżą najtrudniejsze wyzwanie związane z wejściem w życie w maju dyrektywy RODO czyli Rozporządzenia Ogólnego o Ochronie Danych Osobowych, co całkowicie zmienia podejście do danych osobowych. Można rzec, że nowe wytyczne wywrócą do góry nogami część procedur, jakie firmy stosowały przez lata. Ochrona danych osobowych wymagać będzie zaprojektowania całego systemu ochrony oraz zestawienia procedur osobno pod wszystkie procesy uwzględniające wykorzystanie danych osobowych.

7. Jakie plany CRIF’u na nadchodzący rok?

W ramach grupy CRIF mamy dostęp do narzędzi stosowanych na całym świecie. Sukcesywnie chcemy wprowadzać te rozwiązania na polski rynek. Nie ograniczamy się tylko do sektora pozabankowego, ale współpracujemy z całym sektorem finansowym – bankami, leasingami i faktoringami. Przy powiązaniu kompletu wiedzy z sektora finansowego z wiedzą sektora windykacyjnego chcemy zaproponować najbardziej komplementarne źródło danych. Biorąc pod uwagę fakt, że wiele firm sektora pozabankowego działa również w Hiszpanii od kilku miesięcy pracujemy nad uruchomieniem hiszpańskiej wersji CREDIT CHECK w celu zapewnienia wymiany danych również na tamtym rynku.

Dziękujemy za rozmowę.

0
Udostępnień
Google+

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *