W 2018 roku aż 41% Polaków podjęło decyzję o pożyczeniu pieniędzy. Z usług banku skorzystało jedynie 14% ankietowanych. Dodatkowego źródła finansowania nasi rodacy coraz chętniej poszukiwali w innych miejscach.

Jak podaje Blue Media, w 2017 roku aż 28% osób deklarujących zaciągnięcie pożyczki skorzystało z oferty przedstawionej przez banki. Rok później zainteresowanie tą formą finansowania było o połowę niższe. Dokąd zatem udają się Polacy, gdy brakuje im pieniędzy? Głównym źródłem wsparcia finansowego są najczęściej najbliżsi oraz firmy pozabankowe.

 

 

Rodzina i znajomi głównym źródłem wsparcia

W przypadku problemów finansowych w 2018 roku 53% Polaków zwróciło się po pomoc do członków swojej rodziny. Na pożyczkę od przyjaciół bądź znajomych zdecydowało się natomiast 47% badanych. Wsparcia finansowego u najbliższych poszukiwały zarówno osoby młodsze, jak i seniorzy powyżej 65 roku życia. Wspomniane wcześniej banki znalazły się dopiero na trzeciej pozycji.

W stosunku do roku poprzedzającego, w 2018 wzrosło zainteresowanie pożyczkami od przyjaciół bądź znajomych. Największy spadek odnotowały natomiast oferty banków – komentuje Jerzy Małysz z porównywarki sowafinansowa.pl – Zmiany te mogą wynikać z obaw konsumentów dotyczących zobowiązań kredytowych. Wielu z nich postrzega kredyty jako rozwiązania niebezpieczne, które często prowadzą do kolejnych problemów finansowych.

O pomoc finansową Polacy chętnie prosili także znajomych z pracy (8%), firmy pożyczkowe działające online (3%), a także instytucje pozabankowe sprzedające pożyczki w punktach stacjonarnych (2%).

Rosną kwoty pożyczek

Wybór źródła finansowania zwykle zależał od kwoty, jaką zamierzali pożyczyć nasi rodacy. Do rodziny, przyjaciół bądź znajomych najczęściej zwracamy się w sytuacji, gdy potrzebujemy niewielkiej pożyczki np. w kwocie kilkudziesięciu bądź kilkuset złotych. Pożyczki te mają zazwyczaj charakter nieformalny. Po większe sumy, przekraczające możliwości finansowe najbliższych, udajemy się natomiast do instytucji finansowych, takich jak banki czy firmy pozabankowe.

Jak podaje KRD, wśród zobowiązań bankowych dominują kredyty gotówkowe – posiada je aż 60% kredytobiorców. Według danych BIK w 2018 Polacy chętniej niż w latach ubiegłych sięgali zarówno po kredyty poniżej 2 000 zł, jak i wysokokwotowe zobowiązania rzędu 30 000 zł. Ponad 30% klientów banku skorzystało także z limitu na karcie kredytowej, a co czwarta osoba zaciągnęła zobowiązanie ratalne podczas wizyty w sklepie.

Osoby wybierające rozwiązania pozabankowe również celowały w podobne kwoty pożyczek. Według BIK, w 2018 roku największą dynamiką wzrostu cechowały się pożyczki powyżej kwoty 5 000 zł, choć chętnie pożyczaliśmy także sumy rzędu 2 000 zł – 3 000 zł.

Pożyczkowe zachowania Polaków

Z pomocy rodziny bądź instytucji finansowych Polacy najczęściej korzystają wtedy, gdy brak im środków na bieżące potrzeby (69%) lub leczenie (19%). Dodatkowe pieniądze często potrzebne są także na zakup samochodu, organizację świąt i innych uroczystości bądź zakup sprzętu RTV.

 

 

Konieczność zaspokojenia bieżących potrzeb sprawia, że Polacy często zaciągają pożyczki bez wcześniejszego sprawdzenia, czy będą w stanie sprostać takiemu zobowiązaniu. Do takiego działania przyznał się co trzeci ankietowany na zlecenie KRD.

Mimo braku wcześniejszej analizy swoich możliwości finansowych, większość naszych rodaków stara się zwracać pożyczone środki zgodnie z terminem ustalonym z najbliższymi bądź narzuconym w umowie pożyczki. Jedynie 7% ankietowanych przyznało, że miewa problemy z terminową spłatą długu. Do ignorowania ustalonych pierwotnie terminów spłaty przyznał się natomiast 1% naszych rodaków.

Pożyczki coraz bardziej dostępne

Jak podano w raporcie pt. “Dlaczego Polacy się zadłużają”, statystyczny Polak ma około 1,6 zobowiązania wobec instytucji finansowych bądź rodziny czy znajomych. Rosnąca liczba firm pozabankowych, uproszczone procedury zaciągania pożyczki, czy wysoka dostępność kredytów sprawia, że pieniądze w bankach, bądź instytucjach pozabankowych, można zdobyć coraz łatwiej. Dużo prościej pożycza się także pieniądze od najbliższych. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Blue Media, aż 54% ankietowanych byłoby skłonne udzielić pożyczki drugiej osobie. Polacy zdają więc sobie sprawę, że w poszukiwaniu dodatkowego zastrzyku gotówki nie muszą polegać tylko na bankach. Doskonale znają inne możliwości wsparcia finansowego i chętnie z nich korzystają.

 

Źródła danych:

Raport “Jak Polacy pożyczają pieniądze?” Edycja 2018 przygotowany we współpracy z agencją badawczą Satisface przez Blue Media, operatora Kokos.pl

Raport “Dlaczego Polacy się zadłużają” przygotowany przez IMAS International przygotowany na zlecenie KRD BIG S.A

Informacja prasowa “Perspektywy rynku kredytowo – pożyczkowego na rok 2019” przygotowana przez BIK S.A

0
Udostępnień
Google+

1 Komentarz

  1. kapsel
    7 marca 2019 at 16:26 — Odpowiedz

    Pożyczają w różnych miejscach, gorzej, że potem nie oddają, a potem wielkie zdziwienie, bo wpis w KRD i nikt nawet abonamentu nie udzieli…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *