Z przedstawionego niedawno raportu „Polski rynek usług finansowych” wynika, że wbrew wszelkim stereotypom najczęstszymi klientami firm pożyczkowych nie są osoby, które z banków zostały odesłane z kwitkiem. Po pożyczki chętnie sięgają młodzi ludzie, którzy oczekują szybkiego i wygodnego dostępu do gotówki.

Na koniec ubiegłego roku ponad 563 tys. Polaków było aktywnymi klientami firm pożyczkowych. Według danych zebranych przez Komisję Nadzoru Finansowego na polskim rynku finansowym działają obecnie 444 firmy pożyczkowe, a ich aktywa warte są łącznie około 11,3 mld zł. Jednak tylko niewielka część tych firm (zaledwie 150 z nich), zajmuje się wyłącznie działalnością pożyczkową. Ta nieliczna grupa zarządza aktywami wartymi 6,5-7 mld zł, co oznacza, że 1/3 firm obecnych na rynku kontroluje aż 60 proc. branży.

Branża pożyczkowa jest ściśle powiązana z polskim rynkiem usług finansowych. To właśnie z obligacji korporacyjnych firmy pozabankowe bardzo często czerpią fundusze do finansowania swojej działalności. Z raportu CMS wynika, że pod koniec ubiegłego roku zadłużenie całego sektora pożyczkowego z tytułu obligacji wynosiło 380 mln zł, podczas gdy całkowita roczna emisja obligacji korporacyjnych w naszym kraju to około 1,5 mld zł. W poszukiwaniu punktów wspólnych branży pożyczkowej z sektorem finansowym nie należy również zapominać o klientach tego typu instytucji. Aż 76 proc. klientów firm pożyczkowych jest równocześnie klientami banków.

MIT: Pożyczki bez zdolności kredytowej

Popularny pożyczkodawca Vivus Finance podkreśla, że wszyscy jego klienci posiadają konto w banku. Aż 80 proc. z nich poza pożyczką gotówkową posiada także kredyt w banku. W ten sposób obalany jest powszechny mit, że po pożyczki pozabankowe sięgają osoby, które w bankach spotkały się z odmowami ze względu na niską zdolność kredytową. Branża pożyczkowa często błędnie postrzegana jest jako rozwiązanie kłopotów z płynnością finansową przeznaczone dla osób o niskiej zdolności kredytowej. Tymczasem pożyczkodawcy bardzo rzetelnie podchodzą do analizy ryzyka związanego z udzielaniem swoich zobowiązań. W 2017 r. w 60 firmach korzystających z bazy BIK wskaźnik odmów sięgnął aż 63,2 proc. Pożyczkodawcy unikają klientów bez zdolności kredytowej ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia problemów w spłacie zadłużenia.

Branża pożyczkowa ma duży problem z nierzetelnymi klientami. Brak spłaty sporej części zobowiązań wynika ze stosunkowo niskich kwot zadłużenia (średnia wysokość pożyczki to 2633 zł). Dodatkowe środki przeznaczane są na pokrycie bieżących wydatków, np. zakup sprzętu RTV/AGD czy remont mieszkania. Coraz częściej klientami firm pożyczkowych zostają również przedsiębiorcy z sektora MŚP. Skłania ich do tego niski dostęp do bankowego finansowania dla przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy pożyczają środki w firmach pozabankowych, by zapłacić ZUS czy podatek. Często jest to dla nich jedyna możliwość zdobycia dodatkowych funduszy.

Szybkie i wygodne pożyczanie

Klientami firm pożyczkowych zostają najczęściej osoby, które cenią szybkość działania i wygodę podejmowania zobowiązania. Na tym polu firmy pozabankowe mają znaczną przewagę nad bankami. Tego typu instytucje finansowe nie mogą bowiem udzielać swoim klientom pożyczek przez telefon ze względu na rekomendację T. Tymczasem młodzi klienci niezwykle cenią sobie wygodę i szybkość takiego rozwiązania. W ciągu ostatniego roku już co piąta umowa pożyczkowa była zawierana online. Klienci po dodatkową gotówkę coraz chętniej udają się właśnie do firm pożyczkowych. W ten sposób walka między branżą pozabankową i bankami stale się zaostrza.

W tym miejscu warto wspomnieć, że podatki płacone przez firmy pożyczkowe zasilają budżet państwa niemałą kwotą. Z raportu przygotowanego przez CMS wynika, że w latach 2016-2017 cała branża pożyczkowa odprowadziła aż 160 mln zł w ramach CIT oraz podatku bankowego. Nie należy również zapominać o podatku PIT odprowadzanym od wynagrodzenia około 20 tysięcy pracowników zatrudnianych przez tego typu firmy.

0
Udostępnień
Google+

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *