#finanseprzyszłości to Banku Millennium, której celem jest sprawdzenie wiedzy Polaków na temat płatności bezgotówkowych z wykorzystaniem urządzeń mobilnych.

#finanseprzyszłości to akcja zorganizowana przez Bank Millennium, mająca na celu badanie świadomości i wiedzy Polaków na temat płatności bezgotówkowych z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Badanie na potrzeby akcji przeprowadził Instytut Badań Społecznych i Rynkowych IBRiS. Jak reagują Polacy na możliwość wyparcia tradycyjnych metod płatności przez nowe technologie?

Badanie przeprowadzone na zlecenie Banku Millennium w ramach akcji #finanseprzyszlosci odbyło się na przełomie listopada i grudnia 2017 roku. Udział w badaniu wzięło 1000 osób w wieku 18 – 60 lat, posiadających konto bankowe.

Czy gotówka w Polsce zniknie?

Z przeprowadzonego badania wynika, że 38% badanych osób uważa, że w naszym kraju gotówka nigdy nie zniknie. Takie zdanie mają w większości mężczyźni. Natomiast 17% osób biorących udział w badaniu stwierdziło, że w ciągu najbliższych 20 lat możliwe jest, że pożegnamy się z gotówką, ale zastępować będziemy ją najchętniej plastikową kartą płatniczą. 9% badanych przyznało jednak, że za 10 lat, czyli w roku 2028 z pewnością płacenie telefonem będzie popularniejsze niż gotówką. Najstarsze osoby z grupy badanych, czyli w przedziale wiekowym 50 – 60 lat, najczęściej przyznawały, że gotówka nie zniknie nigdy.

 

 

Czym Polacy będą płacić najczęściej w przyszłości?

Obecnie metod płatności jest wiele. Poza gotówką i kartami płatniczymi klienci banków coraz częściej wykorzystują BLIK za pośrednictwem aplikacji mobilnej oraz wirtualne odpowiedniki kart płatniczych w technologii HCE (ang. Host Card Emulation). Z przeprowadzonego przez Bank Millennium badania wynika, że ponad 50% osób jako najchętniej wybierany sposób płatności wskazuje plastikowe karty płatnicze – zarówno teraz, jak i za 10 lat. Co piąta osoba deklaruje obecnie chęć płacenia gotówką, natomiast w perspektywie 10 lat, jedynie 13% badanych zamierza pozostać przy tej tradycyjnej metodzie. Respondenci zapytani o to, czym najchętniej płaciliby w sklepie za 10 lat, odpowiedzieli, że telefonem: 15,6% oraz BLIK-iem: 15,2%. Taki wynik świadczy o tym, że prawdopodobnie w roku 2028 mobilne płatności będą cieszyły się większą popularnością niż tradycyjne transakcje gotówkowe.

 

 

Tomasz Pol, dyrektor Departamentu Marketingu Bankowości Detalicznej w Banku Millennium podsumowuje badanie w następujący sposób:

„Wyniki badania pokazują, że psychologiczna bariera przed płaceniem wirtualnymi metodami jest w Polakach wciąż silna. Szybko jednak rośnie liczba zwolenników płatności telefonem – BLIK-iem i wirtualnymi kartami w bankowych aplikacjach mobilnych. Sądzę, że w najbliższym czasie płatności mobilne będą się rozwijać jeszcze szybciej. Sprzyjać temu będzie innowacyjność polskiego sektora bankowego, inicjatywy podejmowane przez rząd, rozwój cyfrowej administracji i digitalizacja kolejnych dziedzin życia. Nawet jeśli gotówka nie zniknie z obiegu, duża część osób wyjmie ją z portfela i przełoży do telefonu.”

0
Udostępnień
Google+

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *