Fundusz Sprawiedliwości to rządowe narzędzie kompleksowej pomocy obywatelom. Czy pomoże pożyczkobiorcom oszukanym przez nieuczciwe firmy?

Fundusz Sprawiedliwości, czyli Fundusz Pomocy Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej, ma wspomagać osoby pokrzywdzone przestępstwami oraz świadków przestępstw. Z jego wsparcia mogą skorzystać również pożyczkobiorcy, którzy zostali oszukani przez nieuczciwe firmy działające na rynku pozabankowym.

Czym jest Fundusz Sprawiedliwości?

Fundusz Sprawiedliwości to fundusz celowy, który powstał z myślą o pomocy osobom pokrzywdzonym. Pieniądze z funduszu są przeznaczone m.in. na przeciwdziałanie przemocy oraz pomoc postpenitencjarną dla osób, które potrzebują wsparcia w powrocie do normalnego życia po pobycie w zakładzie karnym. Mogą one uzyskać dodatkowe środki na pokrycie kosztów zakwaterowania do czasu znalezienia pracy, wsparcie w poszukiwaniach nowego zatrudnienia, darmowe kursy zawodowe itp.

Zapytaj o pożyczkę w domu

Na pomoc Funduszu Sprawiedliwości mogą liczyć także osoby, które zostały poszkodowane w wyniku innych wydarzeń, np. przemocy domowej czy oszustwa finansowego. Rządowe narzędzie ma wspierać Polaków na wiele różnych sposobów. Przewiduje m.in. organizację bezpłatnej pomocy prawnej dla osób, których nie stać na wynajęcie prawnika. Dodatkowe może im zostać udzielone wsparcie materialne w postaci np. bonów żywnościowych, odzieży czy środków higieny osobistej. Fundusz deklaruje pomoc również tym osobom, które mają tymczasowe problemy z opłaceniem czynszu za mieszkanie. W ramach pomocy ofiary przestępstw mogą także otrzymać niezbędne wsparcie psychologiczne.

Kto może skorzystać z pomocy?

Z Funduszu Sprawiedliwości mogą skorzystać osoby, które są ofiarami przemocy psychicznej lub fizycznej, ofiary wypadku drogowego, przestępstwa na tle seksualnym, kradzieży lub odebrania alimentów, a także osoby, które opuściły zakład karny i potrzebują pomocy w powrocie do normalnego życia. Wszystkie przypadki rozpatrywane są indywidualnie, dlatego zgłoszenie do Funduszu Sprawiedliwości może wysłać każda osoba, która była ofiarą lub świadkiem jakiegokolwiek przestępstwa.

Z pomocy tego narzędzia mogą skorzystać również osoby, które ucierpiały finansowo na skutek przestępstwa. Wsparcie przewidziane dla nich to przede wszystkim wsparcie psychologiczne oraz opieka prawnika, który wspomoże ich w walce o utracone pieniądze w wyniku nieuczciwej pożyczki.

Pomoc ma być dostępna także dla osób niemych oraz obcokrajowców nie mówiących w języku polskim. Rząd zapewnia, że w szczególnych przypadkach zostanie w tym celu zatrudniony odpowiedni tłumacz.

Jak skorzystać?

Zgłoszenie do Funduszu Sprawiedliwości można wypełnić online w formularzu korespondencyjnym dostępnym na stronie internetowej lub wysłać na adres e-mail: funduszsprawiedliwosci@ms.gov.pl. W takiej wiadomości należy podać swoje dane osobowe, adres e-mail, numer telefonu (opcjonalnie) oraz opisać swoją sytuację.

Na terenie największych polskich miast Fundusz Sprawiedliwości prowadzi 23 okręgowe ośrodki pomocy, które zajmują się niesieniem wsparcia potrzebującym. Do końca tego miesiąca ma powstać 18 kolejnych tego typu placówek.

Osoby poszkodowane mogą się zgłaszać także listownie na adres:

Ministerstwo Sprawiedliwości

Departament Funduszu Sprawiedliwości

Aleje Ujazdowskie 11

00-567 Warszawa

4
Udostępnień
Google+

komentarzy 12

 1. ALINA SUPŁAT
  22 stycznia 2019 at 17:25 — Odpowiedz

  jak mogę skorzystac z pomocy, zostałam oszukana przez Provident

  • 22 stycznia 2019 at 19:29 — Odpowiedz

   Zgłoszenie do Funduszu Sprawiedliwości można wypełnić online w formularzu korespondencyjnym dostępnym na stronie internetowej lub wysłać na adres e-mail: funduszsprawiedliwosci@ms.gov.pl. W takiej wiadomości należy podać swoje dane osobowe, adres e-mail, numer telefonu (opcjonalnie) oraz opisać swoją sytuację.

 2. 22 stycznia 2019 at 19:28 — Odpowiedz

  Zgłoszenie do Funduszu Sprawiedliwości można wypełnić online w formularzu korespondencyjnym dostępnym na stronie internetowej lub wysłać na adres e-mail: funduszsprawiedliwosci@ms.gov.pl. W takiej wiadomości należy podać swoje dane osobowe, adres e-mail, numer telefonu (opcjonalnie) oraz opisać swoją sytuację.

 3. Malgorzata Grabarek
  15 marca 2019 at 12:59 — Odpowiedz

  Ruwniez chetnie skorzystam z waszej pomocy .Zostalam oszukana przez firme Bocian,z kturej dostalam pozyczke 1800zl.Splacilam juz cztery tysiace ,do konca zostalo mi wedlug sms kture otrzymuje jeszcze 3000zl.aw umowie sa do splaty polowe mniej.Prosze o pomoc jesli to mozliwe gdyz znalazlam sie ciezkim polozeniu gdyz stracilam w lutym prace i jestem bez srodkuw do zycia ,a przedstawicielka tej firmy bezprzwy mnie nachodzi.Czy przedewszystkim prawnie to wszystko jest dopuszczalne

 4. zofia szczechowiak
  18 marca 2019 at 19:16 — Odpowiedz

  witam potrzebuje pomocy zostałam oszukana przez PROFIT CREDIT bardzo proszę o pomoc

 5. AK
  3 kwietnia 2019 at 18:03 — Odpowiedz

  Witam, czy jest możliwa pomoc dla oszukanych w tzw.”piramidzie finansowej”? Zaciągnięte kredyty, przekazana gotówka, oszustwo . . .

 6. Czeberak
  28 kwietnia 2019 at 10:21 — Odpowiedz

  Jestem osobą pokrzywdzona przez bank

 7. Elżbieta Reichel
  3 maja 2019 at 19:13 — Odpowiedz

  Jestem osobą która 16 lat temu wzięła kredyt we frankach szwajcarskich , pisałam do jednej z kancelarii która podejmie się sprawy ale chcą 4200zł. wpłaty . Nie posiadam takiej kwoty a z tego co piszą jest szansa zwrotu około 60 tys. zł. Czy jest szansa na pomoc z Państwa strony. Z poważaniem Elżbieta Reichel

 8. Bożena Wardzinska
  6 maja 2019 at 06:16 — Odpowiedz

  Zostałam oszukana przez ProffiCredit place i nie ma konca

 9. Edyta zabnicka
  21 maja 2019 at 12:52 — Odpowiedz

  Witam zostałam oszukana przez ban zagraniczny a teraz straszą policja poczebuje pomocy zapłaciłam ubezpieczenie notariusza i za transfer kwotę 2700a teraz każą płacić 2800za odblokowanie transferu gdzie kredytu nie oczymalam do dziś mój numer telefonu 726486020

 10. Halina Brodzinska
  4 sierpnia 2019 at 17:39 — Odpowiedz

  prawnicy dopatrzyli sie w dokumentach ze AliorBank jest mi winien ok 18 000 tys nie chca oddac spraa jest w sadzie czekam od kwietnia 2019 a tak bardzo mi sa potrzebne u nich jak sie zalega z rata to koniec swiata a na Banki nie ma bata

 11. halina.brodzinska@onet.pl
  4 sierpnia 2019 at 17:53 — Odpowiedz

  piszecie oProfi Credit i wiele innych tak zniszcza czlowieka dzwonia od 7 rano do 22 wieczorem i pisma tylko opoznienie 2 dni do pracy dzwonia pisza z zadaniem potracen z pensji Panstwo Polskie powinno zabrac sie za ten zlodziejski proceder ja jestem wrakiem czlowieka tak bym chciala zeby to byl sen no niestety moze ktos mi pomoze i zaczne zyc na nowo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *