Polacy coraz częściej sięgają po pożyczki pozabankowe. Z tej formy finansowania skorzystało w ubiegłym roku aż 1,5 mln osób.

Dane Biura Informacji Kredytowej wskazują, że coraz częściej pożyczamy pieniądze poza bankami. W zeszłym roku aż 1,5 mln Polaków zdecydowało się podjąć pożyczkę w firmie pozabankowej.

Pożyczki pozabankowe – skąd ta popularność?

Na ogromną popularność pożyczek pozabankowych wpływa szeroka oferta tego rodzaju zobowiązań i możliwość ich całkowitego dostosowania do własnej sytuacji finansowej. Na polskim rynku pozabankowym dostępne są zarówno pożyczki krótkoterminowe, jak i zobowiązania ratalne. Wszystkie te produkty charakteryzuje wygoda, ograniczona liczba formalności, szybki czas oczekiwania na pieniądze. Ogromnym atutem pożyczek pozabankowych jest też fakt, że bardzo często są one udzielane także osobom odesłanym przez banki z kwitkiem.

Wydawać by się mogło, że rynek pożyczkowy to rynek dla osób, które nie mają pieniędzy i bardzo źle sobie dają radę. Jest to błędna informacja. Klient pożyczkowy to tylko czasami osoba wykluczona z rynku bankowego, ale głównie to klient młody od 21 do 34 lata, bez historii kredytowej. – mówi Beata Szwankowska, prezes Miloan Polska.

To właśnie brak historii kredytowej najczęściej przekreśla potencjalnych klientów w oczach banków. Osoby młode, które nie miały jeszcze okazji podjąć żadnego zobowiązania finansowego, przez te instytucje uznawane są często za mało wiarygodne. To samo spotyka osoby z innymi źródłami dochodu niż praca na etacie oraz początkujących przedsiębiorców. Pomocną dłoń do tej grupy konsumentów „wykluczonych finansowo” wyciągają firmy pożyczkowe. To właśnie w nich mogą oni uzyskać wsparcie w postaci dodatkowego zastrzyku gotówki w wybranej przez siebie kwocie.

 

Polskie pożyczanie

W ciągu zeszłego roku aż 1,5 mln Polaków podjęło pożyczki pozabankowe. Te pożyczki były najczęściej niewielkimi zastrzykami gotówki w kwocie do 4 tys. zł. To właśnie w zobowiązaniach o niskich kwotach specjalizują się bowiem polscy pożyczkodawcy. Dane Biura Informacji Kredytowej wskazują, że wartość wszystkich zeszłorocznych niskokwotowych pożyczek wyniosła 10 mld zł, z czego aż za jedną czwartą odpowiedzialne są firmy pozabankowe. Tymczasem w przypadku finansowania do kwoty 1 tys. zł udział rynkowy pożyczek pozabankowych wzrasta nawet do połowy wartości łącznego finansowania.

Wraz z liczbą udzielonych pożyczek, w Polsce rośnie konkurencja na rynku pożyczkowym. Pożyczkodawcy prześcigają się w tworzeniu atrakcyjnych ofert, którymi chcą przyciągnąć do siebie klientów. Cała ta rywalizacja niesie ze sobą ogromne korzyści dla polskich konsumentów. Marki nieustannie obniżają ceny i wprowadzają korzystne promocje, które mają na celu wyróżnienie ich spośród konkurencji.

0
Udostępnień
Google+

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *