Z roku na rok rośnie zainteresowanie zobowiązaniami pozabankowymi. Czym charakteryzują się polskie pożyczki i na co zwracamy największą uwagę?

Polskie pożyczki to zobowiązania, których podjęcie poprzedzone jest analizą własnej sytuacji finansowej oraz analizą kosztów tego typu zadłużenia. Polacy pożyczają ostrożnie, ale nadal często nie rozumieją podstawowych pojęć związanych z rynkiem produktów finansowych.

Finanse Polaków – jak wygląda nasza kondycja finansowa?

Z roku na rok wzrasta liczba podejmowanych pożyczek. Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że w ciągu ostatnich 20 lat wartość całego rynku finansowego wzrosła z ok. 32 mld zł do ponad 660 mld zł. Systematycznie wzrasta także znaczenie firm pożyczkowych – obecnie są one odpowiedzialne za ponad 4 proc. rynku pożyczek konsumpcyjnych i blisko połowę krótkoterminowych zastrzyków gotówki w kwocie do 1000 zł. Sama firma Provident Polska, czyli największa polska instytucja pozabankowa, rocznie udziela finansowania w kwocie ok. 20 mld zł.

Polskie pożyczki – jak je podejmujemy?

Blisko 90 proc. Polaków przed zaciągnięciem pożyczki zwraca uwagę na jej całkowity koszt oraz wysokość miesięcznych rat – tak wynika z badania „Finanse Polaków” przeprowadzonego przez PBS dla Provident Polska z okazji 20-lecia firmy. Większość Polaków pożycza odpowiedzialnie – analizując wszelkie koszty zobowiązania jeszcze przed jego podjęciem. Aż 87 proc. Polaków zwraca uwagę na całkowity koszt pożyczki, a 86 proc. zwraca także uwagę na wysokość miesięcznej raty. Niestety nadal spora część osób nie rozumie pojęcia Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania – zaledwie 40 proc. badanych deklaruje, że na pewno zwróciłoby uwagę na ten parametr przy podejmowaniu pożyczki.

Na co pożyczamy?

Badania Providenta wskazują, że Polacy najczęściej sięgają po pożyczkę w obliczu niespodziewanych wydatków, np. konieczności sfinansowania kosztownego leczenia. Ponad połowa badanych przy pomocy pożyczki chciałaby sfinansować remont mieszkania oraz zakup niezbędnego wyposażenia RTV/AGD. 46 proc. ankietowanych posłużyłoby się pożyczką w przypadku ważnego wydarzenia rodzinnego, np. wesela czy komunii. Około 30 proc. ankietowanych chciałoby przy pomocy pożyczki sfinansować wakacje (35 proc.) oraz kupić prezent dla bliskiej osoby (33 proc.).

Badanie Finanse Polaków, które zostało przeprowadzone przez PBS dla Provident Polska, wykazało także, że po pożyczki pozabankowe najczęściej sięgają osoby w stabilnej sytuacji finansowej. Osoby z wyższymi dochodami chętnie inwestują pieniądze z pożyczki w poprawienie standardu życia, np. zakup najnowszych gadżetów elektronicznych, ciekawe podróże czy luksusowy wypoczynek. Tymczasem zaledwie 19 proc. osób z dochodami do 2000 zł netto jest skłonna wziąć pożyczkę na wakacyjny wyjazd.

Jak pożyczać rozsądnie?

Choć wiedza Polaków na temat odpowiedzialnego pożyczania systematycznie wzrasta, to jej poziom wciąż nie jest satysfakcjonujący. Rozsądne podejmowanie zobowiązań finansowych powinno być poprzedzone wnikliwą analizą rynku i wyborem takiej instytucji finansowej, która działa uczciwie i na jasnych zasadach. Badanie przeprowadzone dla Provident Polska wykazało, że trzy czwarte badanych pożyczyłoby pieniądze wyłącznie od dużej, znanej firmy.

 

 

Provident Polska S.A.

0
Udostępnień
Google+

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *