Pośrednictwo finansowe to branża, która każdego roku odnotowuje dynamiczny wzrost wartości na polskim rynku. Jak na tym tle wypadł III kwartał 2017 r.?

Pośrednictwo finansowe coraz bardziej popularne

Branża pośrednictwa finansowego każdego roku odnotowuje dynamiczny rozwój. III kwartał 2017 roku przyniósł wzrosty w aż 3 kategoriach punktowych w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Członkowie Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) podkreślają, że w tym okresie wzrosła nie tylko wartość udzielonych kredytów hipotecznych, w których pośredniczyły najbardziej rozpoznawalne marki branży, ale także liczba kredytów firmowych zawartych przy pomocy pośrednika.

– Zmiany w procesie uzyskiwania kredytu oraz dynamika rynku nieruchomości w Polsce powodują, że do znalezienia i uzyskania korzystnej oferty potrzeba odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Tym bardziej kluczowa staje się współpraca z zaufanym ekspertem, który nie tylko wskaże dostępne możliwości kredytowania, ale również umożliwi ich bezpłatne porównanie. – podkreśla Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Expander Advisors.

Polska kredytami stoi

W okresie od lipca do września najbardziej rozpoznawalne marki branży pośrednictwa kredytowego towarzyszyły udzieleniu kredytów hipotecznych na łączną kwotę ponad 4,3 mld złotych. Oznacza to wzrost o 14 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Na tak dobry wynik wpłynęło najniższe w historii bezrobocie, które według Eurostatu wynosi zaledwie 4,6 proc. To właśnie dzięki niemu cieszymy się finansową stabilnością – przestaliśmy obawiać się utraty pracy i z optymizmem patrzymy w przyszłość. Do wzrostu wartości udzielonych kredytów hipotecznych przyczyniły się także niskie stopy procentowe, które wpływają na stosunkowo niską cenę podejmowania tego rodzaju zobowiązań. Do częstszego niż dotychczas sięgania po wsparcie pośredników mogła się przyczynić również ustawa o kredycie hipotecznym.

Trzeci kwartał 2017 roku to kolejne potwierdzenie, że rynek w Polsce bije rekordy pod kątem zainteresowania Klientów kredytami hipotecznymi. Ożywienie gospodarcze i bogacenie się Polaków przekładają się na prawdziwy boom na rynku nieruchomości. Coraz chętniej nasi Klienci „zapożyczają się” w bankach, aby inwestować w mieszkania – dla siebie, przyszłościowo dla dzieci albo pod wynajem. – tłumaczy Przemysław Guberow, Wiceprezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Prezes Zarządu Open Finance S.A.

 

Tabela 1: Wartość kredytów hipotecznych sprzedanych przez członków ZFPF w II kwartale 2017 r. i III kwartale 2017r.

 

Po kredyty sięgają także przedsiębiorcy

Rosnąca sprzedaż kredytów firmowych wśród członków ZFPF pokazuje, że przedsiębiorcy decydują się na zewnętrzne finansowanie coraz bardziej świadomie. Chcąc skorzystać z zalet tzw. dźwigni finansowej w rozwoju swojego biznesu, szukają możliwości porównania dostępnych możliwości na rynku i wybrania tych najbardziej korzystnych. – mówi Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego oraz Prezes Zarządu Expander Advisors.

III kwartał 2017 roku upłynął pod znakiem kredytów firmowych, których udzielono o ponad 52 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Łączna wartość zobowiązań, których udzielono za pośrednictwem firm zrzeszonych w ZFPF, wyniosła ponad 607 mln zł. Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z pomocy specjalistów, aby w prosty i szybki sposób odnaleźć ofertę dostosowaną do swoich indywidualnych potrzeb.

Branża pośrednictwa finansowego aktywnie wspiera przedsiębiorców w poszukiwaniach dodatkowych środków na bieżącą działalność, nowe inwestycje, zakupy czy znajduje korzystne rozwiązania faktoringowe lub leasingowe. III kwartał oraz mocne wyniki sprzedażowe wyraźnie pokazują, że mamy nowy trend na rynku korzystania z usług pośrednika przez mikro i MŚP. – podsumowuje Przemysław Guberow, Wiceprezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego oraz Prezes Zarządu Open Finance S.A.

 

Wartość kredytów firmowych sprzedanych przez członków ZFPF w II kwartale 2017 r. i III kwartale 2017r.

 

 

Sprzedaż produktów inwestycyjnych

 

W III kwartale 2017 roku podmioty zrzeszone w Związku Firm Pośrednictwa Finansowego pośredniczyły w sprzedaży produktów inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 121,36 mln zł.

 

Wartość produktów inwestycyjnych sprzedanych przez członków ZFPF w II kwartale 2017 r. i III kwartale 2017r.

 

 

Sprzedaż kredytów gotówkowych

Firmy zrzeszone w ZFPF pośredniczyły również w udzielaniu kredytów gotówkowych o łącznej wartości ponad 512 mln zł.

 

Wartość kredytów gotówkowych sprzedanych przez członków ZFPF

 

0
Udostępnień
Google+

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *