Pożyczki online zyskują coraz większą popularność ze względu na krótki czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu finansowania oraz brak wymaganych zaświadczeń. Istotną zaletą jest również brak konieczności weryfikacji pożyczkobiorcy w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej.

Takie szybkie pożyczki są najczęściej przeznaczane na remont mieszkania, naprawę auta lub bieżące wydatki. To wygodna opcja dla osób, które miały problem z otrzymaniem pożyczki w przeszłości, a także dla ludzi młodych, którzy ze względu na brak historii kredytowej mogą mieć problemy z uzyskaniem pierwszego finansowania. Zdarza się, że część firm pożyczkowych kieruje swoje usługi także do osób bezrobotnych. Nie oznacza to, że nie posiadając żadnego dochodu można otrzymać pożyczkę. Osoby bezrobotne również muszą wykazać stały dochód, pochodzący np. z renty, zasiłków czy emerytury. W wielu przypadkach, wypełniając wniosek wystarczy w polu „dochody” wskazać „inne” i podać ich źródło i wysokość. Jeśli jednak dochody te nie są wystarczające na to, by pokryć podstawowe potrzeby, pożyczka nie jest dobrym rozwiązaniem. Osoby znajdujące się w takiej sytuacji, powinny mieć świadomość, że po miesiącu będą musiały zwrócić pożyczoną sumę, zwiększoną o prowizję i odsetki.

Lepiej pożyczki z BIK czy bez?

Podstawową różnicą pomiędzy pożyczką z wykorzystaniem BIK i bez jest taka, że w drugim przypadku otrzymanie pieniędzy jest znacznie łatwiejsze. Ważne jest tylko, by nie posiadać nieuregulowanych zobowiązań kredytowych. Biuro Informacji Kredytowej to bardzo obszerna baza danych, gromadząca informacje o konsumentach. Błędnym przekonaniem jest to, że w BIK znaleźć można jedynie informacje o opóźnieniach w spłatach rat. Znajdują się tu również informacje pozytywne – o terminowości, spłaconych kredytach i innych zobowiązaniach finansowych. Działa to zdecydowanie na korzyść osób ubiegających się o nową pożyczkę, ponieważ  banki oraz firmy pożyczkowe są skłonne chętniej pożyczyć większe sumy. Zjawisko to określane jest mianem „skoring”.

O czym należy pamiętać przy chwilówkach bez BIK?

Przede wszystkim warto mieć na uwadze fakt, że korzystając z chwilówek bez BIK nie budujemy swojej historii kredytowej. Nawet jeśli wszystkie zobowiązania zostaną spłacone terminowo, firmy pożyczkowe nie tylko nie sprawdzają pożyczkobiorcy w BIK, ale także nie przekazują tam informacji o pozytywnym wywiązaniu się z umowy. Nawet większa ilość zobowiązań finansowych z przeszłości (pod warunkiem, że były spłacane terminowo) to pozytywna informacja dla banków i innych firm, które zyskują większe zaufanie do danego konsumenta. Korzystając z pożyczek bez weryfikacji BIK, pożyczkodawca nie jest w stanie w późniejszym czasie wykazać swojej rzetelności wobec wykorzystywanych w przeszłości zobowiązań finansowych.

1
Udostępnień
Google+

1 Komentarz

  1. Marciński
    16 listopada 2018 at 17:39 — Odpowiedz

    Bardzo odpowiada mi taka forma pożyczki. Decyzja zapada szybko, firmy pożyczkowe nie weryfikują zdolności kredytowej w nieskończoność, wszystko przebiega sprawnie i bez formalności. Skorzystałem z usług LoanMe, szybko dostałem pieniądze i szybko je spłaciłem, temat został zamknięty i wszyscy są zadowoleni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *