Polski Związek Instytucji Pożyczkowych, w imieniu którego powitał gości Fintech Day in Wrocław, Pan Jarosław Ryba Prezes Zarządu PZIP, podkreślał, że cieszy go fakt, iż sama konferencja rozwija się z roku na rok, a bardzo mocnym jej reprezentantem są instytucje pożyczkowe. Oznacza to, że FinTech i LendTech zarówno konsumencki i ten skierowany do przedsiębiorców, to nie są tylko „BUZZWORDSY”, ale realne trendy, które w takich miejscach jak to, są kształtowane.

Dane z sektora Fintech (LendTech)

„Z danych jakie zebraliśmy wynika, że sam niebankowy sektor Fintech w 2018 roku odnotował nieco ponad 600 mln zł zysku netto. Z tego 30% tej kwoty przypada na internetowy SEKTOR POŻYCZKOWY. Serwisy te notują obecnie 7 mln odwiedzin miesięcznie, a w zeszłym roku firmy zrzeszone w PZIP, udzieliły przez internet finansowania na ponad 2,6 mld zł, a więc cały polski sektor Lendtech mógł przekroczyć już nawet 3 mld zł sprzedaży. To chyba nieźle jak na sektor, który 7 lat temu jeszcze nie istniał” – zaczął Prezes PZIP.

„Dziś internetowe instytucje pożyczkowe są jednym z motorów rozwoju ecommerce, dostarczając płynności dla OCEANU POTRZEB KONSUMENCKICH i wspierając cykl koniunkturalny, który znajduje się obecnie w najdynamiczniejszej fazie wzrostu. Bez tego niebankowego silnika – FINTECH – prawdopodobnie nie byłby tak perspektywiczną branżą gospodarki, jaką jest teraz.

Pragnę to podkreślić i podziękować Wam za to, że pomimo wielu przeciwności – z wielką ambicją i otwartością podchodzicie do wszystkich PRZECIWNOŚCI, które – mam nadzieję – dzięki współpracy branżowej są wyraźnie mniejsze i możliwe do pokonania.” dodaje Jarosław Ryba.

Milczenie to nie neutralność; milczenie wspiera status quo

Wizjoner i – jakbyśmy to dzisiaj powiedzieli – ewangelista rozwoju technologicznego, prof. Yuval Noah Harari (Juwal Noaach Hararii), autor książki – 21 lekcji na XXI wiek, powiedział

Milczenie to nie neutralność; milczenie wspiera status quo.

Sektor FINTECH, którego firmy pożyczkowe, LendTechy, są integralną częścią, nie może MILCZEĆ. Musimy mówić o naszych dokonaniach, osiągnięciach i sukcesach, inaczej nie znajdziemy zrozumienia u regulatora, który często dokonuje ocen przez pryzmat XX w. schematów.

Jarosław Ryba – Prezes Zarządu PZIP

Mówmy zatem publicznie o tym jak wiele pracy wykonujemy w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii, cyberbezpieczeństwa, jak podnieśliśmy standardy w obsłudze klienta, i jak rzetelnie podchodzimy do kwestii prawnych i przede wszystkim tego, że wysokie standardy etyczne są wpisane w NASZE D.N.A., czego owocem jest postępująca samoregulacja sektora.

Przed nami oczywiście RZEKA wyzwań. Z biznesowymi radzicie sobie doskonale. Z prawnymi, dzięki wsparciu partnerów i współpracy całej branży, poradzimy sobie również. – kontynuował Prezes Zarządu PZIP.

1
Udostępnień
Google+

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *