14 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Seniora. Z tej okazji firma Kantar Public na zlecenie Aasa Polska zrealizowała badanie pt. „Aktywność starszych pokoleń w internecie oczami młodych”.  Ankietowani wnukowie, biorący udział w badaniu, szczególną uwagę zwrócili na świadomość swoich babć i dziadków na temat bezpieczeństwa w sieci.

Polscy seniorzy coraz chętniej sięgają po nowoczesne technologie

Obecnie polscy seniorzy coraz chętniej sięgają po nowoczesne technologie w codziennym życiu. Wykazują większą otwartość wobec dostosowywania się do nowych warunków i nie boją się nowych wyzwań. Badanie Aasa Polska pokazało, że mimo to młodym ludziom wydaje się, że starsze pokolenie słabo radzi sobie z poruszaniem się w internecie. Tylko 17% ankietowanych sądzi, że osoby starsze radzą sobie z tym dobrze. Natomiast 95% osób biorących udział w badaniu przyznało, że chętnie udzieliłoby pomocy oraz porady babci lub dziadkowi w zakresie wykorzystania nowych technologii. To pokazuje, że seniorzy nie powinni odczuwać zawstydzenia, gdy zaistnieje potrzeba zwrócenia się o taką pomoc do swoich wnucząt.

Młode pokolenie podczas badania wskazało 4 najistotniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem w sieci, na które według nich seniorzy powinni zwrócić szczególną uwagę. Problemy te oceniane były w pięciostopniowej skali, gdzie 1 oznacza bardzo niskie kompetencje, a 5 bardzo wysokie.

  1. Ocena wiarygodności informacji, które znaleźć można w internecie

Ten element ankietowani ocenili na 1,9/5. Zjawisko „fake newsów” jest znane i większość młodszych użytkowników internetu potrafi odróżnić prawdziwą informację od tej fałszywej. Niestety starsze osoby na całym świecie wykazują bardzo dużą ufność wobec informacji znalezionych w sieci oraz rozmów prowadzonych przez portale społecznościowe. Może to prowadzić to toczenia niepotrzebnych lub niebezpiecznych dyskusji oraz do nieświadomego rozprzestrzeniania fałszywych informacji. Młodzi ludzie mogą pomóc starszym np. poprzez naukę rozróżniania wiadomości oraz sprawdzania przez jakie media zostały one opublikowane, a także poprzez przestrzeganie przed rozmowami, które nie są merytoryczną dyskusją, a podejrzaną próbą wyłudzenia danych.

  1. Umiejętność unikania zagrożeń wynikających z korzystania z sieci

Tutaj również ocena wyniosła 1,9/5. Problem związany z nadmierna ufnością seniorów przejawia się też w możliwości nieświadomego pobierania złośliwego oprogramowania. Często grafiki lub artykuły zachęcają do kliknięcia i pobrania niezweryfikowanych plików. Niestety może to doprowadzić do zainfekowania sprzętu wirusem lub do instalacji programów szpiegujących. Niezwykle ważne może okazać się tutaj pokazanie dziadkowi lub babci, w jaki sposób mogą weryfikować wiarygodność aplikacji (czy wymaga dostępu do listy znajomych, prywatnych informacji lub innych danych osobistych) oraz sprawdzać czy pobierane pliki pochodzą z zaufanego źródła.

  1. Ochrona własnych danych osobowych

Ocena ankietowanych: 2/5. Przykładem wykorzystania mniejszej świadomości i niewiedzy seniorów wobec możliwości szkodliwego użycia danych osobowych, mogą być strony, które oferują e-booki, filmy czy muzykę – jednak w zamian za dane takie jak numer telefonu czy adres e-mail. Często okazuje się, że zamiast obiecanego prezentu otrzymuje się informację o wyrażeniu zgody na płatną usługę. Warto przestrzec seniorów przed stronami, które wymagają podania wspomnianych wyżej danych. Pliki powinni pobierać ze stron, które już znają i mają do nich zaufanie. Jeśli jakikolwiek serwis budzi ich wątpliwości, powinni wpisać jego nazwę w wyszukiwarkę i sprawdzić opinie innych użytkowników.

  1. Dbałość o prywatność w sieci

I w tym przypadku ocena młodych ankietowanych nie była wysoka, bo tylko 2/5. Seniorzy chętnie dzielą się szczegółami ze swojego prywatnego życia. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że pewne informacje mogą zostać wykorzystane przez przestępców. Nawet znajomość imion członków rodziny może ułatwić zadanie oszustom, którzy chcieliby wykorzystać np. „metodę na wnuczka”. Młodsze pokolenia powinny przestrzegać babcie i dziadków przed przyjmowaniem do grona znajomych na portalach społecznościowych osób obcych, a także przed publikacją takich danych, jak adresy czy imiona i nazwiska dzieci i wnuków.

0
Udostępnień
Google+

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *