Najnowsza analiza BIK wykazała, że wśród polskich konsumentów spada zainteresowanie pożyczkami pozabankowymi. W ubiegłym miesiącu firmy pożyczkowe raportujące do BIK odnotowały spadki zarówno w kwestii liczby, jak i łącznej wartości udzielonych zobowiązań.

W ciągu całego ubiegłego miesiąca polskie firmy pozabankowe raportujące do BIK udzieliły ponad 220 tys. pożyczek o łącznej wartości 562 mln zł. Oznacza to, że o 3,2 proc. spadła liczba podejmowanych pożyczek w odniesieniu do kwietnia ubiegłego roku. Łączna wartość udzielonych zobowiązań finansowych spadła natomiast o 4,5 proc.

Malejąca wartość udzielonych pożyczek

Malejąca łączna wartość udzielonych pożyczek może wynikać z tego, że Polacy pożyczają coraz mniej. Nie tylko rzadziej sięgamy po dodatkowy zastrzyk gotówki, ale wnioskujemy o niższe kwoty niż przed rokiem. Średnia wartość pożyczki podjętej w kwietniu 2019 r. wyniosła 2554 zł. To wynik o 1,4 proc. niższy niż ubiegłoroczny.

Początek roku okazał się bardzo trudny dla polskich pożyczkodawców. W okresie od stycznia do kwietnia firmy pożyczkowe udzieliły o 2,6 proc. mniej pożyczek niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wówczas liczba ta wyniosła 882 tys. Największą tendencją spadkową wykazały pożyczki w średnich kwotach z przedziału między 1,5 do 2 tys. zł. W ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku popyt na tego typu zobowiązania spadł o 13,8 proc.

Na początku 2019 r. zmalała również łączna wartość wszystkich udzielonych zobowiązań finansowych. W zeszłym roku wyniosła 2,253 mld zł, podczas gdy w tym roku była to kwota o 4,5 proc. niższa.

 

wykres sprzedaży pożyczek

 

Rośnie sprzedaż pożyczek niskokwotowych

Na szczęście w raporcie BIK można znaleźć także dobre wiadomości. Jedną z nich jest wzrost sprzedaży pożyczek niskokwotowych. W ciągu czterech pierwszych miesięcy roku aż o 6,8 proc. wzrosło zainteresowanie pożyczkami w kwotach poniżej 1 tys. zł. W ujęciu liczbowym stanowiły one około 40 proc. wszystkich udzielonych zobowiązań i odpowiadały za 9 proc. wyniku sprzedażowego polskich pożyczkodawców.

Wzrost zainteresowania dotyczył również pożyczek wysokokwotowych, czyli w kwotach powyżej 5 tys. zł. Z raportu BIK wynika, że w okresie od stycznia do kwietnia 2019 r. podejmowano ich o 1,9% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Pożyczki w wysokich kwotach stanowiły aż 42 proc. wartości wszystkich podjętych zobowiązań. W ujęciu liczbowym oznacza to 11 proc. sprzedaży.

 

0
Udostępnień
Google+

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *