Rodzice planując zakupy artykułów szkolnych zwracają uwagę przede wszystkim na ich jakość i cenę. Dzieci natomiast marzą, aby zeszyt, piórnik czy plecak zawierały podobiznę ich idola

Każdy rodzic posiadający dziecko w wieku szkolnym wie, że przygotowanie odpowiedniej wyprawki na początku każdego, nowego roku szkolnego to nie mały wydatek. W 2015 roku CBOS oszacował, że wydatki na zakupy szkolne dla jednego dziecka to kwota blisko 700 złotych. Właściwe zaplanowanie budżetu lub skorzystanie z dodatkowej pomocy finansowej może okazać się niezbędne, by zapewnić uczniom odpowiednie wyposażenie.
W ubiegłych latach uczniowie mogli otrzymać dofinansowanie na zakup podręczników szkolnych. W nadchodzącym nowym roku 2016/2017 wsparcie na ich zakup otrzymają jedynie niepełnosprawni uczniowie. Pozostali mogą wypożyczyć podręczniki w szkole, a uczniowie starszych klas muszą pozyskać je we własnym zakresie. Należy jednak pamiętać, że szkolna wyprawka to nie tylko książki i zeszyty. To wiele innych artykułów, których ceny po zsumowaniu dają sporą kwotę. Sytuacja staje się szczególnie trudna dla rodziców, którzy muszą przygotować do szkoły więcej niż jedno dziecko.

Co zawiera wyposażenie szkolnego plecaka?

Rodzice planując zakupy artykułów szkolnych zwracają uwagę przede wszystkim na ich jakość i cenę. Dzieci natomiast marzą, aby zeszyt, piórnik czy plecak zawierały podobiznę ich idola lub postaci z ulubionej bajki, czyli coś, co obecnie jest na topie. Marta Modzelewska z serwisu Pozyczkaplus.pl informuje, że podstawowe przybory szkolne mogą kosztować nawet 300 – 350 zł. Wydatki te oczywiście rosną, gdy wybiera się np. markowe plecaki na kółkach, ścieralne długopisy i inne, nieco bardziej „gadżeciarskie” przybory.

Infografika_cz2
W plecaku ucznia poza książkami i zeszytami powinny znaleźć się również: strój na WF, obuwie zmienne, przybory na plastykę (kredy, farby, plastelina itp.), artykuły piśmiennicze, piórnik. Niektórzy uczniowie muszą także posiadać swój własny mundurek, co również stanowi dodatkowy wydatek.
Rodzice muszą też liczyć się z takimi kosztami, jak opłata składek na komitet rodzicielski (ok. 50 zł), ubezpieczenie (50 – 70 zł) oraz ewentualne obiady. „Posiłki w szkołach są dofinansowywane przez miasto czy ministerstwo, ich ceny bywają zróżnicowane i wahają się w przedziale od 3 do 10 zł” – dodaje Marta Modzelewska z serwisu PozyczkaPlus.pl.

Gdzie szukać pomocy finansowej?

Rodzice dzieci i młodzieży szkolnej mogą uzyskać wsparcie finansowe w ramach programu „500 plus”, dzięki zasiłkom rodzicielskim lub pomocy i stypendium z MOPS. Wsparcie z ośrodków pomocy społecznej przyznawane jest w momencie, kiedy dochód w rodzinie nie przekracza 514 zł na osobę, a wysokość takiego dofinansowania ustalana jest przez gminy. W przypadku trudnej sytuacji materialnej spowodowanej zdarzeniem losowym, uczeń może uzyskać zasiłek szkolny. Dofinansowanie do zakupu podręczników w kwocie do 770 zł przyznawane jest rodzicom dzieci niepełnosprawnych.

Infografika_cz1
Osoby, które nie mogą liczyć na wsparcie finansowe od państwa, często decydują się na pożyczkę na zakupy szkolne. „W drugiej połowie sierpnia obserwujemy szczególny wzrost zainteresowania naszymi pożyczkami. Średnia kwota pożyczki wynosi wtedy 945 zł. Wydatki szkolne stanowią w tym okresie dość spore obciążenie dla domowego budżetu, stąd szukanie dodatkowych możliwości ich sfinansowania. Pożyczając po raz pierwszy możemy otrzymać 1000 zł, które należy zwrócić po 30 dniach, a jedynym kosztem będzie 10 zł.” – mówi Marta Modzelewska z serwisu PozyczkaPlus.pl.

1
Udostępnień
Google+

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *