Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że umorzenie odsetek karnych i kapitałowych kredytu lub pożyczki jest możliwe. Jak do tego doprowadzić?

Podjęcie zobowiązania finansowego wiąże się najczęściej z koniecznością spłaty odsetek kapitałowych. Ponadto problemy z terminową spłatą rat mogą doprowadzić również do naliczenia tzw. odsetek karnych. Jak uporać się z tymi nadprogramowymi kosztami? Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, że spłaty tego rodzaju opłat można uniknąć… Umorzenie odsetek kredytu lub pożyczki wymaga jednak odpowiedniego powodu i dobrych chęci ze strony wierzyciela.

Odsetki kapitałowe a odsetki karne

Odsetki kapitałowe to odsetki, które stanowią swoiste „wynagrodzenie” dla wierzyciela za pożyczenie pieniędzy dłużnikowi. To właśnie na odsetkach zarabiają banki, przyznając kredyty swoim klientom. Wysokość odsetek kapitałowych zależy przede wszystkim od wysokości podjętego zobowiązania, wysokości stóp procentowych, okresu kredytowania oraz rodzaju podejmowanego zobowiązania.

Z kolei odsetki karne to dodatkowe opłaty, które naliczane są za nieterminową spłatę rat kapitałowo-odsetkowych. To pewnego rodzaju „kara” za opóźnienia w uregulowaniu podjętego zobowiązania.

Kiedy można wnioskować o umorzenie odsetek?

Spłata naliczonych odsetek może zostać anulowana przez wierzyciela, jeśli dłużnik właściwie umotywuje swoją prośbę i uzasadni, dlaczego w najbliższym czasie nie będzie w stanie spłacać odsetek od swojego długu. Podstawą do umorzenia tego typu opłat jest wniosek z odpowiednim wyjaśnieniem, który należy przesłać do instytucji finansowej (banku lub firmy pożyczkowej).

Najważniejsze w procedurze ubiegania się o umorzenie odsetek jest regularne i terminowe wywiązywanie się z obowiązku spłaty rat kapitałowych od swojego długu. Dzięki temu instytucja finansowa zyskuje pewność, że ma do czynienia z rzetelnym i uczciwym dłużnikiem, któremu warto „pójść na rękę”. Należy bowiem pamiętać, że umorzenie odsetek jest wyłącznie kwestią uznaniową, a zatem ostateczna decyzja należy do instytucji finansowej. Nie możemy domagać się od niej takiego działania. Bank, wykazując dobrą wolę, może przychylić się do naszej prośby lub jej odmówić.

0
Udostępnień
Google+

1 Komentarz

  1. Vebkredit
    6 grudnia 2018 at 13:55 — Odpowiedz

    Ciekawy artykuł. Myślę, że takie prośby przyjmowane są bankami lub prywatne firmy obsługujące karty kredytowe są rzadko. Tak jak trzeba zapewnić mocne argumenty, aby wierzyciel uchylił wypłatę odsetek. Uważam, że trzeba spłacić kredyt jak najszybciej, wtedy odsetki będą minimalne. Również wiele banków oferuje darmowe kredyty, ale z wyznaczonym okresem wypłaty. Podobne oferty zapewniają i prywatne firmy pożyczkowe, nawet te, które zapewniają szybki kredyt online. Na przykład, w przypadku spłaty kredytu w okresie do 30 dni, odsetki nie zostaną naliczone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *