UOKiK nałożył karę na dwie firmy pożyczkowe za wprowadzanie w błąd konsumentów. Net Credit i Incredit wspólnie będą musiały zapłacić ponad 1,31 mln zł.

UOKiK od wielu lat pracuje nad zwiększaniem bezpieczeństwa konsumentów na polskim rynku. Na początku marca ta instytucja wzięła na celownik dwie firmy pożyczkowe. Net Credit i Incredit zostały ukarane za nieścisłości zawarte w reklamach swoich pożyczek.

UOKiK karze za brak informacji

Net Credit i Incredit zostały ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za wprowadzanie swoich klientów w błąd. Firmy pożyczkowe w reklamach swoich produktów nie zawarły szczegółów, które według urzędu powinny się tam znaleźć. Zabrakło m.in. informacji o warunkach udzielania darmowej pierwszej pożyczki. W reklamach marki zapewniały, że tego rodzaju zobowiązanie można podjąć zupełnie bezpłatnie. Nie podały natomiast informacji, że promocja nie obejmie konsumentów, którzy spóźnią się ze spłatą podjętej pożyczki.

Obie firmy w swoich reklamach zapewniały potencjalnych klientów, że pożyczone pieniądze znajdą się na ich koncie w ciągu 15 minut. Zabrakło również informacji o tym, że szybki czas przelewu uwarunkowany jest posiadaniem przez klienta konta w jednym z siedmiu banków. Dodatkowo Incredit nie poinformował konsumentów, że 15-minutowy czas otrzymania pieniędzy liczony jest dopiero od momentu otrzymania decyzji o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Net Credit natomiast do marca 2016 r. oferował pożyczki jako pośrednik, o czym nie informował w reklamach. Urząd uznał, że w ten sposób prawo klienta do rzetelnej informacji zostało zaniedbane.

Popularne firmy pożyczkowe zostały oskarżone przez UOKiK także o przewinienia większego kalibru. W reklamach obu marek wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania była zaniżona. Incredit „podpadł” urzędowi także nieścisłościami w kwestii pobierania odsetek. Marka powinna pobierać je wyłącznie od niespłaconej części pożyczki, natomiast naliczała je od pierwotnej wysokości zadłużenia. W efekcie na obie firmy zostało nałożone ponad 1,31 mln zł kary.

 

 

 

0
Udostępnień
Google+

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *