UOKiK stwierdził nieprawidłowości w działalności marki Ferratum Finanse. Firma ustalała trudne do spełnienia warunki uzyskania pożyczek oraz nakładała na polskich konsumentów ogromne kary finansowe za ich niedotrzymanie.

Firma Ferratum Finanse swoją ofertę kierowała do Polaków w trudnej sytuacji finansowej, reklamując się przede wszystkim na internetowych portalach ogłoszeniowych. W ubiegłym tygodniu została ukarana przez UOKiK za nieuczciwe praktyki. Marka naruszała zbiorowe interesy konsumentów, a w swojej działalności stosowała kilka niedozwolonych klauzul.

Jedną z praktyk, które zakwestionował UOKiK, była konieczność wypełnienia określonych warunków w nieprzekraczalnym terminie trzech dni od zawarcia umowy. Marka wymagała przy tym m.in. poręczenia innych osób czy ustanowienia hipoteki. Niedopełnienie tych formalności skutkowało rozwiązaniem umowy oraz nałożeniem kary na klienta. Niemałej kary, bo w wysokości aż 2 tys. zł lub połowy kwoty odsetek od całej pożyczki. Urząd ustalił, że właśnie w ten sposób rozwiązywana była większość umów zawieranych przez pożyczkodawcę, ponieważ uzyskanie wymaganych poręczeń w tak krótkim czasie jest niemożliwe. Oznacza to, że podstawowym przychodem firmy były zyski płynące z nakładanych kar.

Wysokie kary umowne z tytułu klauzul niedozwolonych to nie jedyne nieuczciwe praktyki stosowane przez firmę. Marka Ferratum Finanse nie wypełniała również obowiązków informacyjnych, np. nie przekazując klientom wzoru oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Ponadto zamieszczała w umowach nieprawdziwy zapis dotyczące podlegania przepisom ustawy o kredycie konsumenckim oraz nie wliczała do wysokości RRSO kosztów prowizji. W ten sposób firma sztucznie zaniżała wysokość kosztów całego zobowiązania. Obecnie może zostać ukarana za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Grozi jej kara w wysokości ponad 81 tys. zł.

Nazwa brzmi znajomo?

Nazwa nieuczciwej firmy zapewne nieprzypadkowo nawiązuje do popularnego pożyczkodawcy – Ferratum Banku. Być może to właśnie w ten sposób oszuści próbowali wzbudzić fałszywe poczucie bezpieczeństwa w polskich konsumentach, by jeszcze skuteczniej wyłudzać od nich pieniądze. Ferratum Bank to instytucja, która od lat działa na polskim rynku pozabankowym i cieszy się nieposzlakowaną opinią. Za swoje odpowiedzialne podejście do działalności pożyczkowej została wyróżniona Certyfikatem Odpowiedzialnego Pożyczkodawcy Loan Magazine.

 

0
Udostępnień
Google+

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *