Szkolne wyprawki to nie jedyne wydatki gospodarstw domowych we wrześniu. Jak sobie z nimi poradzić?

Wrzesień był dla wielu rodziców dzieci w wieku szkolnym miesiącem intensywnych wydatków. Wyprawki szkolne, ubezpieczenia, opłaty na komitet rodzicielski oraz zakup ubrań na jesień mocno nadwyrężyły domowe budżety Polaków. Jak radzić sobie z takimi wydatkami?

Wydatki na wyprawki szkolne

Ceny wyprawek kształtowały się różnie i zależały głównie od wieku pociechy. W najlepszej sytuacji byli rodzice dzieci uczęszczających do pierwszej, drugiej i czwartej klasy szkoły podstawowej oraz pierwszej klasy gimnazjum, którzy ze względu na reformę podręcznikową, nie musieli martwić się o książki dla swoich dzieci – płacili jedynie za podręczniki do przedmiotów nieobowiązkowych. W gorszej sytuacji byli rodzice dzieci uczęszczających do pozostałych klas.

lukasz_kuletaSfinansowanie wyprawki szkolnej to dla wielu rodzin spore wyzwanie. W tym roku średni jej koszt w przeliczeniu na jedno dziecko wyniósł ok. 700 złotych. Niektórym udało się zaoszczędzić, część rodziców skorzystała natomiast z pożyczki, aby wyposażyć pociechę we wszystkie niezbędne przybory szkolne – mówi Łukasz Kuleta, Marketing Country Coordinator​ w Ferratum Bank.

Komitet rodzicielski, ubezpieczenie…

Wyprawka szkolna to nie tylko podręczniki. Tornistry, zeszyty, przybory szkolne a także strój sportowy pochłonęły ok. 260 zł, które rodzice musieli wygospodarować w domowym budżecie. Do tego należy doliczyć ubezpieczenie dziecka oraz składki na komitet rodzicielski, najczęściej zamykające się w przedziale 70-80 zł. Większość rodziców zapisała dodatkowo swoją pociechę na korepetycje lub kurs języka obcego, wydając miesięcznie na ten cel nawet 150 zł.

inforgrafika_szkola

Ubrania na jesień

Szkolne wyprawki to nie jedyne wydatki gospodarstw domowych we wrześniu. Zmiana pory roku wymusza na rodzicach również zmianę garderoby najmłodszych. Ciepłe płaszcze, kurtki, swetry i obuwie zdecydowanie nie należą do najtańszych. 350 zł to minimum, jakie rodzice wydadzą jesienią na ten cel.

Jak radzić sobie z takimi wydatkami?

lukasz_kuletaNajlepszym sposobem na poprawę kondycji domowych finansów jest oszczędzanie. Odkładanie chociażby 100 zł miesięcznie pomoże zniwelować problem z wygospodarowaniem środków na wrześniowe wydatki, tym samym odciążając znacznie domowy budżet – dodaje Kuleta.

 

 

0
Udostępnień
Google+

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *