Cezary Smorszczewski, współtwórca Alior Banku, postanowił niedawno otworzyć fundusz venture capital. Ma on inwestować w finansowe spółki technologiczne.

Cezary Smorszczewski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich managerów. Jego doświadczenie bardzo trudno jest zamknąć w kilku zdaniach. To współtwórca Alior Banku, współwłaściciel spółki uPaid oraz były prezes Private Equity Managers (PEM). Obecnie mężczyzna koncentruje swoje działania na otwarciu funduszu venture capital, który podobno jest już w trakcie rejestracji. 

Inwestowanie w fintechy

Nowy fundusz ma inwestować w spółki, które pracują nad rozwojem technologii pod kątem finansów. Od pierwszej chwili jego działania na wsparcie fintechów ma zostać przeznaczone aż 500 mln dolarów. Część tego ogromnego budżetu pochodzić będzie z portfela samego zarządzającego. Pozostałymi inwestorami mają być osoby fizyczne, inwestorzy instytucjonalni oraz instytucje finansowe. Partnerem Cezarego Smorszczewskiego ma być m.in. Petr Šmida, szef Rady Nadzorczej spółki z grupy Alfa Banku, największej prywatnej instytucji finansowej w Rosji.

Cezary Smorszczewski zamierza stawiać przede wszystkim na duże finansowe spółki technologiczne, w przypadku których dolny próg inwestycji wynosi 50 mln dolarów. Stworzony przez niego fundusz venture capital ma być jednym z największych wehikułów inwestycyjnych w swojej kategorii w Europie.

 

0
Udostępnień
Google+

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *