Polacy chcą na tegoroczną Wielkanoc wydać więcej pieniędzy niż w roku ubiegłym. Deklarują, że suma wyniesie średnio 520 zł.

Provident – lider rynku pożyczkowego w Polsce, przeprowadził badania planowanych wydatków związanych z organizacją Świąt. Wyniki wykazały, że Polacy chcą na Wielkanoc więcej pieniędzy niż w roku ubiegłym. Deklarują, że suma wyniesie średnio 520 zł, czyli ponad 100 zł więcej niż rok temu.

Przed świętami, każdy z nas przygotowuje swój domowy budżet i planuje świąteczne wydatki. Badania wykazują, że w kwocie 200 zł przeznaczonej na organizację Świąt Wielkanocnych mieści się zaledwie 12% Polaków. Rok temu niemal co piąty respondent deklarował taki poziom wydatków. Obecnie do grupy deklarującej najniższe kwoty zaliczają się przede wszystkim seniorzy i osoby samotne. Odpowiedzi osób biorących udział w najnowszym badaniu świadczą o tym, że na tegoroczne Święta Wielkanocne wydamy blisko 526 zł, co jest sumą o 126 zł wyższą niż w ubiegłym roku. Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska tłumaczy, co jest przyczyną takiego wzrostu: „to kompilacja dwóch wypadkowych – z jednej strony Polacy zauważyli wzrost cen na sklepowych półkach, z drugiej odczuwają poprawę sytuacji materialnej i mają poczucie, że mogą pozwolić sobie na nieco więcej.”

Planowanie domowego budżetu

O wysokości wydatków na organizację Świąt Wielkanocnych decyduje przede wszystkim indywidualny, domowy budżet. Według najnowszych badań Providenta, rodziny uzyskujące dochody w wysokości do 3000 zł na gospodarstwo, planują zmieścić się w kwocie ok. 380 zł. Natomiast zamożniejsze rodziny mogą pozwolić sobie na świąteczne wydatki wyższe średnio o 300 zł.

Anna Karasińska radzi, by rozsądnie planować tego typu wydatki i dostosowywać je do indywidualnych możliwości finansowych. Należy wziąć pod uwagę także wydatki, które czekają nas w niedalekiej pespektywie. W związku z sezonem komunijnym oraz wakacyjnym warto zacząć odkładać nawet niewielkie kwoty. „Nie warto działać według zasady „zastaw się, a postaw się”. Jeśli zabraknie nam środków na naprawdę ważne dla nas wydatki, możemy wspomóc się pożyczką. Jednak ta decyzja zawsze musi być dobrze przemyślana, a wysokość pożyczki, okres spłaty, wysokość rat dostosowane do naszych możliwości” – dodaje Anna Karasińska.

Wielkanoc – prezenty coraz popularniejsze

Prezenty dla najbliższych kojarzą nam się głownie ze świętami Bożego Narodzenia, kiedy to podarunki bliskim kupuje ok. 75 proc. Polaków. Jednak coraz częściej kupujemy upominki również z okazji Wielkanocy. Rok temu zamiar kupna prezentów wyraziło 37% Polaków, a w tym roku chęć obdarowania bliskich prezentami na Wielkanoc deklaruje co druga z badanych osób. Pomimo tego całkiem nowego zwyczaju, większość Polaków (ponad 70%) pragnie spędzić Święta Wielkanocne tradycyjnie, czyli w domu i w gronie najbliższej rodziny. 4 na 10 badanych osób zamierza również odwiedzić znajomych i dalszą rodzinę, a 2% respondentów ma w planach wielkanocny wyjazd wypoczynkowy.

Czym jest „Barometr Providenta”?

Jest to cykl badań, które mają na celu poznanie i zrozumienie zachowań oraz decyzji finansowych konsumentów. Badanie dotyczące wydatków na Święta Wielkanocne zrealizował PBS w dniach 23-25.02.2018 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

0
Udostępnień
Google+

1 Komentarz

  1. Donald
    13 marca 2018 at 22:39 — Odpowiedz

    Czy mogę wnioskować o pożyczkę dajmy na to w wonga, jeśli mam niespłacony kredyt w banku lub innej instytucji kredytowej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *