W I kwartale 2019 r. branża pośrednictwa finansowego nie miała powodów do narzekań. Najnowsza analiza Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) wykazała, że nowy rok rozpoczął się dla tego sektora niezwykle dobrymi wynikami. Pośrednicy finansowi wzięli udział w zawarciu ponad połowy umów o kredyty hipoteczne. 

Pierwszy kwartał nowego roku okazał się niezwykle owocny dla sektora pośrednictwa finansowego. W ciągu zaledwie trzech miesięcy pośrednicy finansowi zrzeszeni w ZFPF zawarli umowy dotyczące kredytów hipotecznych o łącznej wartości ponad 6,4 mld zł. To aż o 15 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Taki wynik oznacza równocześnie, że w ujęciu wartościowym ponad połowa kredytów hipotecznych na polskim rynku (54 proc.) została podjęta z pomocą fachowców.

 

Wysoki poziom zainteresowania kredytami hipotecznymi na polskim rynku to efekt dobrej koniunktury gospodarczej, m.in. utrzymujących się niskich stóp procentowych. Rosnące płace oraz równoczesny spadek bezrobocia zachęcają Polaków do podejmowania długoterminowych zobowiązań finansowych. Z kolei wysokie ceny mieszkań uniemożliwiają zakup nieruchomości za gotówkę i zmuszają do sięgnięcia po dodatkowe finansowanie. Chęć skorzystania przy tym z porady fachowca może być podyktowana rosnącą świadomością finansową Polaków. Zdajemy sobie sprawę, że podjęcie kredytu hipotecznego to transakcja, której efekty odczuwać będziemy przez wiele lat. Właśnie dlatego coraz częściej konsultujemy ten krok ze specjalistą.

Nie tylko hipoteka

Polacy coraz chętniej korzystają z usług pośredników finansowych ze względu na ich wiedzę oraz doświadczenie. Tego typu specjaliści towarzyszą konsumentom już nie tylko w podejmowaniu kredytów hipotecznych. Coraz częściej ich pomoc doceniana jest także przy zawieraniu kredytów gotówkowych. W tym wypadku polscy konsumenci bardziej niż wsparcie w wyborze odpowiedniej oferty preferują jednak wskazówki dotyczące obniżenia kosztów takich zobowiązań.

Liczba transakcji dotyczących kredytów gotówkowych, w których brali udział pośrednicy finansowi, wzrosła o 44 proc. w porównaniu do danych z analogicznego okresu ubiegłego roku. Łączna wartość umów o kredyty gotówkowe zawartych przy pomocy ekspertów w terminie od stycznia do marca 2019 r. wyniosła 880,77 mln zł.

Przedsiębiorcy także sięgają po pomoc

Z najnowszej analizy ZFPF wynika, że polski rynek pożyczek dla firm cieszy się nieco mniejszym popytem, jednak tu również odnotowano wzrosty. Wartość kredytów firmowych, w których podejmowaniu uczestniczyli pośrednicy kredytowi zrzeszeni w ZFPF, wzrosła o 30 proc. r/r. Tym samym osiągnęła poziom 710 mln zł.

Rosnąca sprzedaż zobowiązań dla przedsiębiorców to efekt rosnącego popytu na tego typu produkty. Tu również nie należy bagatelizować wpływu coraz bardziej świadomego podejścia do podejmowania zobowiązań finansowych. Każdy przedsiębiorca z mnogości ofert finansowania dostępnych na polskim rynku chce wybrać tę najkorzystniejszą. Pośrednicy finansowi ze swoją fachową wiedzą podpowiadają, do którego banku warto się udać po dodatkowy zastrzyk gotówki na rozwój własnego biznesu oraz gdzie właściciel firmy ma największe szanse na pozytywną decyzję kredytową.

 

W najbliższych miesiącach pośrednicy finansowi zrzeszeni w ZFPF spodziewają się dalszych wzrostów sprzedaży, choć jej dynamika może nieco spowolnić. Prognozy specjalistów zakładają około 2-3 proc. podwyższenie wartości umów transakcji dotyczących kredytów hipotecznych i gotówkowych zawieranych z udziałem specjalistów. Hamulcem w rozwoju tego sektora mogą okazać się problemy z utrzymaniem właściwej podaży mieszkań przez deweloperów na rynku nieruchomości.

0
Udostępnień
Google+

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *