Pożyczkodawcy odnotowują zmniejszone zainteresowanie podejmowaniem pożyczek w niedzielę. Czy zakaz handlu uderzy po kieszeniach nie tylko sieci handlowe?

1 marca 2018 r. wprowadzony został kontrowersyjny przepis ograniczający możliwości handlu w niedzielę. Do tej pory zakazem handlu zostało objętych tylko 10 niedziel. Tymczasem eksperci alarmują, iż nawet teraz można zauważyć, że nowa ustawa odbiła się na wielu sektorach polskiej gospodarki. Zakaz handlu w niedzielę spowodował m.in. spadek sprzedaży kredytów i pożyczek przez internet.

Niedziele bez handlu = niedziele bez pożyczek?

Podmioty działające na polskim rynku finansowym podkreślają, że już teraz można zauważyć wyraźną różnicę między liczbą zobowiązań podejmowanych w niedziele handlowe w porównaniu do niedziel bez handlu. Polski Związek Instytucji Pożyczkowych wskazuje, że dla krajowych instytucji finansowych niedziele wolne od handlu charakteryzują się obniżonym zainteresowaniem podejmowaniem kredytów i pożyczek z sektora digital lending. Z obliczeń ekspertów PZIP wynika, że aż o 15 proc. spadła liczba zapytań o zobowiązania gotówkowe w niedziele bez handlu w porównaniu do niedziel handlowych.

Tymczasem tendencja ta nieustannie narasta. Bartosz Pundyk, pełnomocnik zarządu CRIF Services i operator systemu Credit-Check zauważa, że różnice między niedzielami handlowymi i niehandlowymi stale się pogłębiają. Na rynku zaobserwować można również zjawisko zmniejszania udziału zapytań o pożyczki w niedziele handlowe względem dni powszednich.

Rezygnujemy z niedzielnych zakupów?

Powodem zmniejszającego się popytu na pożyczki pozabankowe w niedziele mogą być zmieniające się zwyczaje zakupowe Polaków. Bieżąca analiza aktywności konsumentów na rynku pożyczkowym wskazuje, że po dodatkową gotówkę konsumenci bardzo często sięgają będąc już w trakcie zakupów. To właśnie dzięki podjęciu pożyczki online mogą skorzystać z atrakcyjnych promocji cenowych lub kupić droższy, lepszy jakościowo produkt. Podjęcie pożyczki pozabankowej w trakcie zakupów umożliwia im łatwy i szybki dostęp do gotówki niezbędnej do nabycia wybranych towarów. Niestety w niedziele bez handlu sklepy są zamknięte, wobec czego Polacy rezygnują z zakupów i przekładają je na później. Co za tym idzie – rezygnują także z podejmowania pożyczek, aby zapłacić za zakupy.

Niestety pierwszy kwartał obowiązywania zakazu handlu spowodował zmniejszenie popytu na pożyczki pozabankowe w niedziele. To kolejny cios dla sektora pozabankowego kredytu konsumenckiego, który w ciągu ostatnich lat był niezwykle silnie regulowany prawnie.

0
Udostępnień
Google+

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *